Pomozme Ukrajině

Ukrajina je v těžké zkoušce. Potřebuje naše modlitby, dary a případně praktickou pomoc uprchlíkům. F-nadace nestojí stranou a vyzývá Vás k praktické podpoře. Situace se rychle vyvíjí a je těžké určit, kde bude naše pomoc potřeba nejvíce nasměrovat. Momentálně je nejdůležitější základní humanitární podpora na místech, kam Ukrajinci prchají před válkou.

Jako křesťané si uvědomujeme, že jen humanitární pomoc nemusí být vše. Věříme, že duševní a duchovní podpora Ukrajinců zasažených válkou má vysokou prioritu. Proto se nechceme soustředit jen okamžitou pomoc, ale ve střednědobém výhledu na obnovu a posílení duchovní služby Ukrajincům zasažených válkou.

Aktuální informace o situaci na Ukrajině (31.05.2024)

Díky daru CB Říčany v neděli odvážíme speciální lékárničky na Ukrajinu.

Lékárničky – „zázračné izraelské lékárničky“ :). Asi podle položky „taktický tlakový obvaz izraelského typu“. Označuje se jako IFAK –  Individual First Aid Kit – traumatologická lékárnička.

Aktuální informace o situaci na Ukrajině (15.05.2024)

Momentální situace je, že se evakuují lidi z charkovské oblasti autem, které jsme jim koupili z darů našich dárců.

Bratři! Modlete se za celou Charkovskou oblast. Situace je složitá v Lukjancach, vesnici poblíž Lipc a Volčanske, jsou odříznutí, přechod vyhodili do povětří.
Nyní probíhá evakuace…
Bratři jsou tam…
Startujeme
Modleme se!

15.05.2024

Aktuální informace o situaci na ukrajinsko-ruské frontě mezi věřícími (11.2.2024)

Pastor Valerij z Kupjanska je tzv. regionální pastor tj. pastor, který koordinuje místní pastory. Jeho zabitý zeť tuto službu měl převzít po něm. Tady je o jeho úmrtí článek: https://www.invictory.org/news/society/33984-v-harkovskoj-oblasti-ot-oskolka-pogib-pastor-v-hersonskoj-oblasti-pastora-zahvatili-v-plen

Rodina zabitého pastora byla jedna z těch, kterým jsme loni v lednu předávali peníze.
V týdnu před svou smrtí volal oblastnímu pastoru a informoval ho o ostřelování a že se snaží organizovat modlitební setkání a bohoslužby. Během okupace také věřící vydávali svědectví okupačním vojákům.

Pastor Valerij vyzýval rodinu k evakuaci, ale oni se ho zeptali: „A pojedeš s námi?“. On odpověděl, že ne a tak rodina také odmítla. Po smrti zetě souhlasil, ale když dojeli do Charkova, tak jim řekl, že jede zpátky a oni se divili, že jim slíbil, že s nimi pojede a on jim odpověděl, že přece s nimi jel, ale že neslíbil, že se nevrátí.

Takže proto jezdí mezi Charkovem a Kupjanskem. Důvodem je to, že do církve v Kupjansku přišlo hodně nových pravoslavných lidí a prosí ho, aby je neopouštěl.

Takto dopadla modlitebna v Kupjansku po ruském ostřelování 12. října 2023 : https://www.youtube.com/watch?v=T_5L2lgl0mI
(Video natočil přímo pastor Valerij.)
Pastor Valerij ke konci videa s rozbitou modlitebnou prosí o modlitby, aby to dokázal zvládnout a v srdci se neusadila hořkost, ale je to velice těžké. 

Informace ohledně měst:
Kupjansk – do války téměř 27 tisíc obyvatel.
Kupjansk-Vuzlovyj  – do války téměř 9 tisíc obyvatel.

Dohromady spolu s dalšími obcemi tvoří správní celek tzv. Kupjanskou hromadu.
V obou částech byla církev, modlitebna je zničená v Kupjansku.

Církev v Kupjanske-Vuzlovom měla před válkou 70 členů, nyní jich zůstalo 15. Se začátkem války do církve přišlo asi 150 nových lidí, ale nyní, když probíhá evakuace, tak se počet snížil. Pravidelně chodí 30 – 40 nových lidí. Přirozeně tam nejsou žádné děti. Ty byly evakuovány. Bohoslužba je v neděli a v týdnu biblická případně modlitební hodina.

Po té, co po smrti zetě, Valerij evakuoval rodinu do „bezpečí“ do Charkova  část času tráví v Charkově a část v Kupjansku. Lidé, kteří tam zatím zůstávají, ho prosí, aby je neopouštěl.

Situace je tam velmi těžká: trvalé ostřelování – boje, protože rusové to město chtějí obsadit. Už jsou 6 km od města. Proč lidé neodjíždějí: Zkuste si představit, že máte opustit veškerý svůj majetek a jít bydlet do nějaké ubytovny, často bez prostředků.
Potraviny jsou dostupné – zřejmě je tam přivážejí, ale velký problém je s drogerií – hygienickými prostředky.

Co hlavně potřebují: peníze na drogerii – hygienické prostředky, novou multifunkční tiskárnu, protože potřebují vyřizovat různé dokumenty.
Pastor byl také vděčný za příspěvek 2000 hřiven (1300 Kč) pro lidi, kteří mu pomáhají a nemají příjmy případně peníze na paliva. 

Při každém kontaktu cítím, jak je pro ně důležité to, že o ně máme zájem.

Pokud chcete podpořit můžete zaslat příspěvek na účet 2400083780/2010, variabilní symbol 21

Napsali nám 27.01.2024

Zdravím všechny,
mám pro vás pár novinek z toho, co se děje v Charkově.

Už před 2 týdny (v neděli 14. ledna) mi Serhej poslal několik videí z toho, jak využívají peníze, které jsem jim na podzim dovezl (peníze vybrali ve sboru CB Říčany). Bratři ještě v rámci Vánoc navštívili domov důchodců a vězení a po Novém roce uspořádali setkání pro invalidy. Bylo to už druhé takové setkání pro invalidy. Jedno už proběhlo na podzim a i z něho také přikládám video. V podzimním videu je trochu více vidět, jak to probíhá, že se ho musí účastnit velký počet neinvalidů (téměř 1:1) kvůli osobní pomoci. Setkání organizovalo několik charkovských církví společně, protože je to rozsáhlá akce – na podzim tam bylo několik desítek (snad až 70) invalidů.

Oblastní pastor se snaží zorganizovat práci s lidmi zasaženými válkou včetně vojáků, která bude obsahovat i pastorační pomoc.
V charkovském sboru, kde je pastorem hlavní ukrajinský vězeňský kaplan Viktor Dudka, vyhořela část budov :(.

Tento týden jela do Charkova skupina z Rivne pod vedením Viktora Chromova. Hlavním cílem je pastorační návštěva vojáků. Nacházet se na frontě a vidět tam všechny ty hrůzy je velmi, velmi těžké.

Domov důchodců: https://drive.google.com/file/d/1pGLhtKi0FCPGBlvgVnTagegpq13Zs8Qp/

Vězení ve vězení: https://drive.google.com/file/d/1nr1c5uWE-bWQKVh6KP4jnjgrO6gkCiWX/

Setkání pro invalidy: https://drive.google.com/file/d/1a25mOMXo40Z2Xp71ttqEmcYPNqCIMFrS/

Setkání pro invalidy podzim: https://drive.google.com/file/d/19DNbsiy6xT74K7k6_I-XUUuP0PN26UTn/

31.01.2024

Díky Vašim darům jsme již k 1.9. 2022 finančně podpořili:

4000 $ – Podpora Baptistického sboru v Rivne a projektů, které pořádali. 1. tábory pro utečeneské děti (květen 2022 – srpen 2022), 2. humanitární pomoc pro Charkiv, město Družkivka v Doněcké oblasti, 3. křesťanská konference v Charkivě, která se bude konat v září 2022

100 000 Kč pro CityChurch – Sbor pro Ukrajince v Ostravě

50 000 Kč – sbírka pro Anielku (Více informací)

400.000 Kč od strategického dárce na projekty EGCC podle jejich expertizy na pomoc pro křesťany na Ukrajině

50.000 Kč na tisk a  distribuci Gedeonských Biblí mezi ukrajinskými uprchlíky

7 300 $ do města Rivne na západě Ukrajiny sboru evangelických baptistických křesťanů (ECB) „Milost“.

Napsali nám:
Jsme nesmírně vděční za finanční pomoc. Prostředky se používají na nákup léků a potravin lidem postiženým bombardováním. Jsou to lidé z Irpini, Buči, Kyjeva, Charkova a dalších oblastí, které bombardovali ruští agresoři. V současné době jsou potřeba elektrické generátory, protože byly zničeny elektrické sítě, není voda, elektřina, ani plyn. Je také obtížnější kupovat nebo shánět potraviny, abychom je pak posílali postiženým. Všechny bankovní účty díky Bohu fungují. Proto je vaše pomoc, ať už finanční nebo produktová, velmi cenná a nezbytná. Vše používáme výhradně pro potřeby lidí, v těch městech, kde jsem Vám to popsala. Buďte požehnáni!

CityChurch.cz, z.ú. 115 000 Kč na sbírku Pomozte Ukrajinským rodinám prchajícím před válkou

Aktuální informace k této pomoci najdete přímo stránce sbírky zde.

České studny z.s. 250 000 Kč na nákup a dopravu humanitární pomoci v rámci výzvy Pomozte Ukrajině

Podporujeme projekt započatý Davidem Loulou a Českými studnami, který dále pokračuje pod jejich záštitou v Nadačním fondu tobě pod vedením Marka Otoupala. Připravují již v pořadí 6 kamion s humanitární pomocí. Jedna cesta včetně nákupu humanitární pomoc stojí 600-700 tisíc Kč. Materiální pomoc se skládá z 90 % potravin a 10% drogerie. 8.4. odjel další kamión s pomocí do Charkova, kde je centrální církevní sklad. Pomoc je aktuální a rychlá dokud ruská ofenzíva nechává ještě otevřené cesty.

Kristus pro všechny národy 50 000 Kč na projekt Kážeme Ježíše na Ukrajině

Nepolevujeme v našich modlitbách a praktické pomoci. F-nadace v souladu se záměrem fondu Pomozme Ukrajině vyhledává příležitosti k pomoci na Ukrajině skrze křesťany, křesťanské církve a křesťanské služby. Můžete se přidat k nám a společně pomáhat.

Vždy dostanete informaci, jak jsme dary svěřené F-nadaci použili. Dárcům fondu Pomozme Ukrajině zpřístupňujeme podrobnější informace, ne vždy z důvodu ochrany zapojených osob volně zvěřejnitelné, o pomoci spolufinancované z našeho fondu.

Zaslané dary přes účet budou 100 % použity na podporu Ukrajiny. F-nadace nestrhává ze žádných darů poplatky.

Darujme.cz strhává z daru poplatek ve výši 2 %.

Ať již podpoříte naši nebo jinou sbírku na pomoc Ukrajině, již teď Vám ze srdce děkuji za Vaši štědrost.

Michal Vašenda

Ředitel

Charkiv

PF 2024

Milí přátelé, přeji vám, abyste v roce 2024 neztratili zdravý pohled na toho, který nás pevně a láskyplně drží ve své mocné ruce. Fotku poslali z Charkova dne 29.12.2023. Je z modlitebny z předměstí Charkova, které se jmenuje Pokotylivka (Покотилівка). Lidé na fotografii jsou přesídlenci z vesnic rozbitých válkou, kteří jsou ubytovaní v areálu modlitebny. Nabíjí mobily, čelovky a další svítilny z bateriového zdroje, který jsme do Charkova dovezl na podzim. Děkujeme vám za podporu práce na Ukrajině a modlitby.

Poděkování Charkov

Fotografie z Ukrajiny, jako poděkování za 100.000 Kč, které jsme darovali do Charkova v říjnu roku 2023.

 

Podpořte finačně

Bankovní účet:

2400083780/2010, variabilní symbol 21

Přes portál darujme.cz: